Залічэнне ў I класы

Парадак прыёму (залічэння) дзяцей у I класы ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі (далей – УАСА) рэгламентуецца Кодэксам Рэспублікі Беларусь аб адукацыі (далей – Кодэкс аб адукацыі), Палажэннем аб установе агульнай сярэдняй адукацыі, зацверджаным пастановай Міністэрства адукацыі ад 19.09.2022 № 322 (далей – Палажэнне аб УАСА), Інструкцыяй аб парадку ўліку дзяцей у мэтах атрымання імі агульнай сярэдняй, спецыяльнай адукацыі, зацверджанай пастановай Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 24.08.2022 № 285.

У адпаведнасці з часткай першай пункта 1 артыкула 151 Кодэкса аб адукацыі, мясцовыя выканаўчыя і распарадчыя органы замацоўваюць за пачатковай школай, базавай школай, сярэдняй школай, гімназіяй (для атрымання агульнай базавай адукацыі) тэрыторыю адпаведнай адміністрацыйна-тэрытарыяльнай (тэрытарыяльнай) адзінкі ў мэтах забеспячэння грамадзянам Рэспублікі Беларусь, замежным грамадзянам і асобам без грамадзянства, якія маюць роўнае з грамадзянамі Рэспублікі Беларусь права на атрыманне агульнай сярэдняй адукацыі, доступу да яго атрымання (далей – мікрараён).

Пераважнае права пры прыёме (залічэнні) у I класы названых УОСО маюць дзеці, якія пражываюць у мікрараёне дадзенай установы адукацыі. У прыёме (залічэнні) дзіцяці, якое пражывае ў мікрараёне УОСО, можа быць адмоўлена толькі па прычыне адсутнасці ў ім вольнага месца. Пры наяўнасці свабодных месцаў у УОСО могуць прымацца дзеці незалежна ад месца іх жыхарства.

У адпаведнасці з пунктам 72 Палажэння аб УАСА, прыём дакументаў для залічэння ў I класы УАСА дзяцей, якія пражываюць па мікрараёне, неабходна ажыццяўляць з 12 чэрвеня па 15 жніўня. Пры наяўнасці свабодных месцаў для залічэння ў I класы УАСА дзяцей, якія не пражываюць па мікрараёне, дакументы могуць быць пададзены з 16 па 28 жніўня.

Прыём (залічэнне) у I класы УАСА ажыццяўляецца ў адпаведнасці з кантрольнымі лічбамі прыёму, напаўняльнасцю класаў, якія ўстанаўліваюцца рашэннем заснавальніка ўстановы адукацыі або ўпаўнаважаным ім органам у адпаведнасці з патрабаваннямі, усталяванымі ў пункце 6 артыкула 150 Кодэкса аб адукацыі.

Прыём (залічэнне) дзяцей у УАСА ажыццяўляецца па дасягненні імі на пачатак навучальнага года ўзросту шасці гадоў або па жаданні аднаго з законных прадстаўнікоў дзіцяці з больш позняга ўзросту. Па заяве аднаго з законных прадстаўнікоў пры наяўнасці рашэння педагагічнага савета дапускаецца прыём (залічэнне) у I клас дзіцяці, якому шэсць гадоў спаўняецца ў бягучым каляндарным годзе (пункт 3 артыкула 151 Кодэкса аб адукацыі).

Заявы ад законных прадстаўнікоў дзяцей, якія пражываюць у мікрараёне УОСО, сумесна з іншымі дакументамі, усталяванымі часткай першай пункта 2 артыкула 151 Кодэкса аб адукацыі, пунктам 67 Палажэння аб УОСО, прымаюцца ў адпаведнасці з зацверджаным графікам асобамі, пэўнымі адказнымі за прыём дакументаў. Прыём на свабодныя месцы ў УОСО дзяцей, якія не пражываюць па мікрараёне, ажыццяўляецца ў парадку чарговасці рэгістрацыі заяў ад іх законных прадстаўнікоў у УОСО.

Заявы прымаюцца кіраўніком УАСА (асобай, выконваючым абавязкі кіраўніка УАСА) у перыяд з 12 чэрвеня па 15 жніўня падчас прыёму грамадзян.

Прыём дакументаў, устаноўленых часткай першай пункта 2 артыкула 151 Кодэкса аб адукацыі, пунктам 67 Палажэння аб УАСА, ад законных прадстаўнікоў дзяцей для залічэння ў I клас УАСА на свабодныя месцы ажыццяўляецца ў парадку чарговасці падачы заяў у перыяд з 16 па 28 жніўня года прыёму.

У выпадку звароту да 12 чэрвеня да кіраўніка УАСА законных прадстаўнікоў дзяцей, якія не пражываюць у мікрараёне дадзенага УАСА, заява рэгіструецца як зварот грамадзяніна, на які даецца адказ у адпаведнасці з Законам Рэспублікі Беларусь "Аб звароце грамадзян і юрыдычных асоб".

Пералік вуліц, замацаваных за ўстановай агульнай сярэдняй адукацыі